Στρατός Ξ.

Σελίδα υπ' αριθ. 117 με σχόλια ειδικά για το Στρατό Ξηράς (διαβάστε πρώτα την ενότητα FAQ / Συχνές Ερωτήσεις).

guest
16.3K Σχόλια
Inline Feedbacks
View all comments
G.ALEXAN
G.ALEXAN
7 Ιουνίου 2016 09:13

Σειρα για εφαπαξ σημερα με διαγραφη 24-9-2015 :575

stratos73
stratos73
6 Ιουνίου 2016 23:54

καλησπερα σε ολους! κυριε καρασαββιδη διαβασα στη σημειωση 2.9 παρ 1.γ οτι για αναγνωριση πλασματικων ετων πρεπει να εχεις 24,5 ετη πραγματικης υπηρεσιας! δηλαδη εγω που θα εχω 24.5 ετη το σεπτεμβριο του 2016 φετος μπορω να τα αναγνωρισω με τις εισφορες που ισχυουν εως τωρα? εχω καταταγει στις 23/3/1992!!!

Δημητρης
Δημητρης
Απάντηση σε  stratos73
7 Ιουνίου 2016 07:28

θα κανεις αιτηση αναγνώρισης προς την υπηρεσία σου, τον σεπτεμβριο και θα πληρωσεις με εισφορες 6,7% και εισαι κομπλε….

stratos73
stratos73
7 Ιουνίου 2016 15:39

σας ευχαριστω πολυ για την πληροφορια! υπαρχουν αλλα ετη πλασματικα που μπορω να αναγνωρισω ετσι ωστε να θεμελιωσω νωριτερα συνταξη εκτος την πενταετια εστω και με εισφορες?

stratos73
stratos73
Απάντηση σε  stratos73
7 Ιουνίου 2016 15:44

γιατι εστω κι ετσι θα χρειαστει να παραμεινω 35 χρονια στην υπηρεσια!

stratos73
stratos73
7 Ιουνίου 2016 17:53

κυριε καρασαββιδη ευχαριστω! τα υπολογισα ολα και τα βρηκα! μια ερωτηση ακομα! την τριετια του κονδυλη θα πρεπει να υποβαλω αιτηση για αναγνωριση μαζι με την πενταετια η μπορω και αργοτερα? θελω να υπολογιστει με τις τωρινες εισφορες!

ΓΙΩΡΓΟΣ+ΚΟΜΟ
ΓΙΩΡΓΟΣ+ΚΟΜΟ
6 Ιουνίου 2016 23:26

Προς κύριο Καρασαββιδη :Στο άρθρο 59 αναφέρει τις όποιες αναγνωρίσεις γίνονται και συμπεραίνω εφόσον ο 3865 μας παραπέμπει σε αυτό γιατί να μην ισχύει εφόσον λέει οποιοδήποτε πραγματικός χρόνος η πλασματικός .Σίγουρα θέλει διευκρίνιση ,

Τάκης
Τάκης
Απάντηση σε  ΓΙΩΡΓΟΣ+ΚΟΜΟ
7 Ιουνίου 2016 08:20

Σου απαντησε ο Αχιλλεας στο αρχικο σου ερωτημα. Η παραπομπη στο αρθρο 59 ειναι για να καθοριση ποσο θα πληρωσεις

nikosmakk
nikosmakk
6 Ιουνίου 2016 22:57

Καλησπέρα φυλε Θεοδωρε.Μαζι εχουμε διαγραφη.Τι σου ειπανε ρε φυλε ακριβως από τον ΕΛΟΑΣ.Ειχα παρει και εγω πριν 10 ημερες και μου ειπανε ότι μεχρι τελους του ετους θα δοθουν εως και της αιτησεις του Ιουλιου του 2015.Οταν μπορεις απαντησε να δουμε τι θα γινει.

ΓΙΩΡΓΟΣ+ΚΟΜΟ
ΓΙΩΡΓΟΣ+ΚΟΜΟ
6 Ιουνίου 2016 17:28

Προς κυριο Καρασαβιδη μια διαπίστωση : υπηρετώ στο Σ.Ξ απο Σεπ 90 και το πρόγραμμα για ενδεχόμενη αποχώρηση μου μετά τον 9/2022 σύμφωνα με τον 3865/2010 (δηλ 32 πραγματικά + 5 χρόνια εκστρατείας+3 μπόνους=40) μου λέει δεν εχετε συμπληρώσει 40 χρόνια.Και δεύτερον μου υπολογίζει εισφορές για τα 3 έτη μπόνους. Σύμφωνα με την παραπομπή του νέου νόμου στον 169/2007 δεν καταβάλλονται εισφορές για ασφαλισμενους πριν την 30 σεπ 1990 για οποιαδήποτε αναγνώριση πραγματικού η πλασματικού χρόνου(αρθρο 59)

Θέμης
Θέμης
6 Ιουνίου 2016 17:01

Απο 1/1/2017 η αύξηση της μάχιμης 5ετίας στο 20%.
Πήρε παράταση η αναγνώριση έως το τέλος του 2016.
http://kranosgr.blogspot.gr/2016/06/5.html

georgios
georgios
6 Ιουνίου 2016 15:01

Διαγραφή την 15/7/16 τι θα ισχυσει τελικα.

μιχαλης
μιχαλης
6 Ιουνίου 2016 14:23

καλησπερα συναδελφοι με αριθμο 54 και ημερομινια ελοας 16-9-2014 μολις πηρα εφαπαξ

Κώστας ΚΑΧ
Κώστας ΚΑΧ
Απάντηση σε  μιχαλης
6 Ιουνίου 2016 14:48

Καλοφάγωτα!!! Άρα πλησίασε ο καιρός και για μένα (17-9-2014, σειρά στον ΕΛΟΑΣ πριν τον Απρ 16: 107).

Μιχαηλιδης θεοδ.
Μιχαηλιδης θεοδ.
6 Ιουνίου 2016 14:02

Καλημερα σημερι επικοινωνια με τον ελοας με αριΘμο πρωτ.23 ιουλ 2015 και διαγραφη 5 ιουν 15 σειρα 342. Μεχρι τελος του χρονου θα δωθει μεχρι τις αιτησεις του ιουλιου

max
max
Απάντηση σε  Μιχαηλιδης θεοδ.
6 Ιουνίου 2016 14:16

Συνάδελφε σου ξεκαθάρισαν δηλ ότι μέχρι ΔΕΚ/2016 θα δοθούν όλα τα εφάπαξ που αφορούν μέχρι και ΙΟΥΛ του 2015?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
6 Ιουνίου 2016 13:29

Καλησπέρα ,Αχιλέα θα ήθελα να μου πείς εάν γνωρίζεις,την μάχημη πενταετία εφόσον έχω μπεί στη Σχολή (ΣΜΥ)το 1987 και διαγραφή την 6/5/16 την πληρώνω ή όχι;

johnny
johnny
5 Ιουνίου 2016 16:16

Δηλαδή για τους καταταγέντες το 1987, ισχύει ότι με 29 έτη 6 μήνες και μία ημέρα συν τα 5 μάχιμης πενταετίας φεύγουν με πλήρη σύνταξη 35/35 ή πρέπει και αυτοί να συμπληρώσουν 30 έτη συν τα 5 μάχιμης πενταετίας ?

Takis
Takis
Απάντηση σε  johnny
5 Ιουνίου 2016 17:34

Ο νόμος εφαρμόζεται μόνο για τους καταταγέντες από 1-1-1993 και μετά, άρα εφόσον έχεις καταταχθεί το 1987 το εξάμηνο προσμετράει κανονικά.

johnny
johnny
Απάντηση σε  Takis
5 Ιουνίου 2016 23:43

Ευχαριστώ πολύ

Justice
Justice
4 Ιουνίου 2016 00:21

Καλησπέρα. Διαβάζοντας πολύ προσεκτικά την κείμενη νομοθεσία (διατάξεις του άρθρου 6 του Ν.1902/1990) και τον Κώδικα Πολιτικών και Στρατιωτικών Συντάξεων, αναφορικά με την κράτηση για την αναγνώριση της πλασματικής πενταετίας κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα: α. Τα στελέχη τα οποία διορίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 1-10-1990 και δεν έχουν καμία προϋπηρεσία σε δημόσιο ή ασφαλιστικό οργανισμό κύριας ασφάλισης (πριν την ημερομηνία αυτή), καταβάλλουν κανονικά την κράτηση υπέρ του δημοσίου, όπως αυτή έχει καθορισθεί. β. Αντιθέτως τα στελέχη τα οποία διορίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 1-10-1990 και έχουν προϋπηρεσία σε δημόσιο ή ασφαλιστικό οργανισμό κύριας ασφάλισης (πριν την ημερομηνία αυτή), απαλλάσσονται από την καταβολή της κράτηση αυτής. Αρκεί να διαβάσει προσεκτικά κάποιος, όλες τις παραγράφους του άρθρου 6 του Ν.1902/1990, και όχι μόνο την παράγραφο 1. Το ζουμί βρίσκεται μεταξύ των παραγράφων 3-8. Εκεί είναι ξεκάθαρο ότι, ο νομοθέτης επιβάλλει την επίμαχη κράτηση, για όσους υπαλλήλους συνταξιοδοτούνται από το δημόσιο και ο εργασιακός/ασφαλιστικός τους βίος ξεκινά από την 1-10-1990 και… Διαβάστε τη συνέχεια »

Μπαμπης
Μπαμπης
Απάντηση σε  Justice
4 Ιουνίου 2016 02:52

Θα ήθελα να σου πω πως έχω χάσει την μπάλα με όλα αυτά που συμβαίνουν μέ λίγα λόγια για να μην γίνομαι κουραστικός. Μόνο το Γλκ μπορεί να δώσει απαντήσεις επί του θέματος διότι απ εκεί βγενουν και η αποφάσεις αν στο συγκεκριμένο θέμα πληρώνεις η όχι. Αλλά νομίζω ότι πρέπει πρώτα να αναρωτηθουμε γιατί από 10 του 1990 πρέπει να πληρώνεις για τα πλάσματικα; την απάντηση θα την βρεις στην συνέντευξη που είχε δώσει η φωφη Γεννηματά που έλεγε και το τόνισε ότι μας βρήκανε λύση, ότι υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι δεν είχαν με βάση τον νόμο δικαίωμα για πλάσματικα ναι είναι αλήθεια και η λύση που έδωσαν ήταν να πληρώνουμε όλοι. Φοβερή λύση. Μας έλυσε όλους. Κι εγώ που έχω τόσα χρόνια σε παραμεθοριο και σε μονάδες εκστρατείας χωρίς ωράριο 7 ημέρες την εβδομάδα κι εγώ θα πληρώσω γαματα. Και τον νόμο τον πέζουν όπως θέλουν, επιστροφές δεν γίνονται. Απο παντού προσπαθούν να τα πάρουν. Ομιλω ακόμματικα, ούτε… Διαβάστε τη συνέχεια »

Kostas
Kostas
4 Ιουνίου 2016 12:34

Να προσθεσω και το ε.
Καταργειται το 6+1ημερα σαν πληρες ετος για τους κατατεγεντες απο 1-1-1993

Kostas
Kostas
4 Ιουνίου 2016 15:02

Καθε αποψη ειναι σεβαστη, αλλα εκτιμω οτι δεν θα την συμεριστουν οσοι θυγονται περι της αποκαστασης της δικαιοσυνης αφου η εναρξη εφαρμογης της δεν ειναι καθολικη σε οσους προκειται να συνταξιοδοτηθουν

johnny
johnny
5 Ιουνίου 2016 16:13

Δηλαδή για τους καταταγέντες έως την 31-12-1992, ισχύει ότι με 29 έτη 6 μήνες και μία ημέρα συν τα 5 μάχιμης πενταετίας φεύγουν με πλήρη σύνταξη 35/35 ή πρέπει και αυτοί να συμπληρώσουν 30 έτη συν τα 5 μάχιμης πενταετίας ?

Justice
Justice
4 Ιουνίου 2016 19:16

Αγαπητέ Αχιλλέα. Καταρχήν να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνεις όλα αυτά τα χρόνια. Ένα μπράβο και σε όλα τα μέλη του forum, όπου ο καθένας ξεχωριστά βάζει το δικό του λιθαράκι με τις γνώσεις του σε θέματα που αφορούν τον πολύπαθο κλάδο μας. Αναφορικά με το θέμα μας, έχω ήδη καταθέσει φάκελο με τα στοιχεία, σε δικηγορικό γραφείο και αναμένω απάντηση που σίγουρα θα είναι πιο ξεκάθαρη από ότι εμείς πιστεύουμε ή εκτιμούμε. Θα κοινοποιήσω άμεσα την απάντηση. Πάντως, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Διότι ναι μεν ο νόμος αφορά του ΔΥ και του στρατιωτικούς, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν διαγράφει την προϋπηρεσία τους στον ιδιωτικό τομέα. Αντιθέτως υποχρεώνει το φορέα που θα τους εκδώσει την συνταξιοδοτική πράξη να συνυπολογίζει το χρόνο αυτό. Στο Άρθρο 6, παράγραφο 3 του Ν.1902/1990 αναγράφεται: “3. Η ανωτέρω κράτηση για σύνταξη καταβάλλεται και για την αναγνώριση ως συντάξιμης κάθε υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας που λογίζεται ως συντάξιμη… Διαβάστε τη συνέχεια »

nikosmakk
nikosmakk
3 Ιουνίου 2016 21:57

Καλησπέρα σε ολους.Ξερει καποιος φυλος που μπορούμε να βρουμε στο νέο ασφαλιστικο το αρθρο για το εφάπαξ σε ατομα με αναπηρια και την προτεραιοτητα που εχουν.Επισεις εχει κανει καποιος φυλος καποια ενεργεια προς το ΟΛΚΕΣ για αυτό το θεμα.

Δήμος
Δήμος
Απάντηση σε  nikosmakk
3 Ιουνίου 2016 22:13

Ν 4387/16 αρθρο 35, παραγραφος 10

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Απάντηση σε  nikosmakk
4 Ιουνίου 2016 17:35

ΑΡΘΡΟ 35 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 10

kwstas k
kwstas k
3 Ιουνίου 2016 15:32

καλησπέρα.την μάχιμη πενταετία(ή όσα χρόνια έχεις μάχιμη πενταετία από τα 5) την αναγνωρίζουμε στα 25 χρόνια κλειστά η και νωρίτερα γειατί έχω μπερδευτεί πλέον με τα έγγραφα……ευχαριστώ……

Γιαννης
Γιαννης
Απάντηση σε  kwstas k
3 Ιουνίου 2016 18:54

Πρεπει να εχουμε 25 πραγματικα χρονια υπηρεσιας

Γιώργος
Γιώργος
Απάντηση σε  kwstas k
4 Ιουνίου 2016 21:59

Φίλε Κώστα αν είσαι του Σ.Ξ. το ΓΕΣ έβγαλε συμπληρωματικό έγγραφο με το οποίο διευκρινίζει ότι και με 20 έτη ασφάλισης (παράγραφος 1α (1) του εγγράφου) μπορείς να αναγνωρίσεις τα 5 πλασματικά. Ψάξε να το βρεις με την σχετική Φ.846.1/15/906840/Σ.3580/27 Μαΐ 16/ΓΕΣ/ΔΟΙ/4α. Αν δεν το βρείς είναι αναρτημένο και στη σελίδα της ΠΟΕΣ.

kwstas k
kwstas k
3 Ιουνίου 2016 13:51

Καταργείται το 6 μήνες+1 ημέρα……..έτσι απλά και ωραία…….μας ψεκάζουν……